Sayfalar

31 Ocak 2012 Salı

GÜLSE BİRSEL Üzerine...

Fırtınanın gelişi sessizliğinden bellidir...


Sıkı bir Gülse Birsel hayranı olarak, bu yazıyı yazmayı bir borç bildim :) Kendisine hayranlığım GAG döneminden başlayıp kitaplarıyla,gazete köşeleriyle ilerledi. Avrupa Yakası döneminde üniversiteye hazırlanan bir öğrenciydim. Bir yandan ÖSS bir yandan dersler..Bütün bu hengamenin ortasında beni rahatlatan tek programdı "Avrupa Yakası" Ve "Yalan Dünya" ile ona bir kez daha hayran oldum diyebilirim :)Gülse Birsel, (d. 11 Mart 1971, İstanbul) Türk gazeteci, yazar, oyuncu, sunucu.

Beyoğlu Anadolu Lisesi'ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde ekonomi okumaya başladı. Üniversitenin ikinci yılında Aktüel dergisine muhabir olarak girdi. 1994'te Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun oldu ve ABD'ye gitti. New York'ta Columbia Üniversitesi sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.

1996'da Türkiye'ye dönen Birsel, üç ay boyunca ATV'de kahvaltı bülteninin dış haberlerini yazdı. Ardından Esquire dergisinin yayın yönetmeni oldu. Bir yıl bu görevi sürdürdükten sonra Harper's Bazaar dergisinin yayın yönetmenliğine geçti. Bu arada Bazaar Gelin ve Orange dergilerini çıkardı. 2001 ve 2002 yıllarında Harper's Bazaar, FHM, House Beautiful ve Gezi dergilerinin yayın danışmanlığını yürüttü.

ATV'de yayımlanan Avrupa Yakası adlı dizinin yazarı ve oyuncusu olmuştur. Bu dizide kendi oyunculuğunu göstermiştir. İzlenme rekorları kıran Avrupa Yakası bir çok hedef kitleye yayılmıştır. Pazar günleri Sabah Gazetesi'nde yazmaktadır. Bir dönem G.A.G. adlı TV programının metin yazarlığı ve sunuculuğunu yapmıştır. Mart 2003'te gazete yazıları ve bazı G.A.G. metinlerinden oluşan Gayet Ciddiyim adlı kitabı yayımlandı. 2004'te Hâlâ Ciddiyim, 2005 yılında "Yolculuk Nereye Hemşerim?", 2009 yılında ise "Velev ki Ciddiyim" adlı kitapları yayımlandı.2011'de "Yazlık" adlı kitabını yayımladı. Yazdığı dört kitap da çok Satanlar listesinde yer almıştır. Ayrıca "Hırsız Var" adlı sinema filminde oynamıştır.

Gazeteci ve televizyoncu Murat Birsel ile evlidir. Suşi yemeyi çok sevmektedir. 2009 yapımı Yedi Kocalı Hürmüz filminde "Safinaz" karakterini canlandırmıştır.

Nişantaşı'nda yaşamaktadır ve Nişantaşı'nda yaşamaktan memnun olmadığını Bu Nişantaşı Beni Bitirecek! yazısıyla Yolculuk Nereye Hemşerim? kitabında belirtmiştir.

Olimpiyat oyunlarının meşale taşıma geleneğini gerçekleştirmek üzere, 2008 Pekin Olimpiyatları meşalesini İstanbul Şişli'de taşıma görevi kendisine verilmiştir.

2012 yılında Altan Erkekli, Beyazıt Öztürk, Olgun Şimşek gibi oyuncularla beraber oynadığı Yalan Dünya adlı diziyle ekranlara tekrar dönüş yapmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder