Sayfalar

31 Ocak 2012 Salı

YALAN OLDUĞU KADAR EĞLENCELİ DE...:)


"Avrupa Yakası"ndaki  gelenekselci-modern çatışmasını özleyenler için " Yalan Dünya" birebir...:)
Yalan Dünya, Gülse Birsel'in yapımcılığını ve senaryosunu üstlendiği bir durum komedisi. Çekimleri Alibeyköy'de devasa bir stüdyoda yapılan dizi için Cihangir ve Beyoğlu'nun en çok göze çarpan noktaları tekrar inşa edildi. Yönetmenliğini Jale Atabey Özberk'in üstlendiği dizinin ilk bölümü 13 Ocak 2012 tarihinde Kanal D'de gösterildi.KONUSU : 

9 Eylül Üniversitesi, konsevatuar bölümünde okuyan otuz dört yaşındaki İzmirli Deniz, kardeşi Bora ile birlikte, bölüm oyunculuğu yapmak üzere İstanbul'a gelir. Dizi setinde Bora'nın liseden arkadaşı, ünlü dizi oyuncusu Emir ile karşılaşırlar. Bu sırada, Deniz'in oynayacağı dizide başrolü oynayacak ünlü isim, yönetmenle ve diğer başrol oyuncusuyla tartışır ve seti terkeder. Dizinin tanıtımlarının gösterilmeye başlamış olması, dizinin ilk bölümünün o gün çekilmesini gerektirmektedir ve Deniz, yönetmenin ilgisini çeker. Kısa bir konuşmadan sonra, Deniz ile yeni başrol oyuncusu olarak anlaşılır.

Deniz'in yeni işi, Cihangir'de bir ev kiralamasını gerektirmektedir. Sette tanıştığı Açılay ile ev arkadaşı olabileceklerine karar veren Deniz, Açılay'la birlikte bir ev aramaya koyulur. Bu sırada, Kocabaş ailesinin oğlu Rıza sözlüsünden ayrılmaya karar verir ve bunu ailesine açıklar. Uzun süren bir tartışmadan sonra, Kocabaş ailesi, Rıza ve sözlüsü Nurhayat'ın oturmasını planladıkları evi kiraya vermeye karar verirler. Kocabaş ailesinin damadı Selahattin, bu daireye metresi Tülay için kiralamaya karar verir, ancak Selahattin'in, Deniz ve Açılay'la aynı sette çalışan, başarısız bir oyuncu olan ikiz kardeşi Ahmet, dairenin kiralık olduğunu Deniz ve Açılay'a söyler. Ancak ailenin fazlasıyla muhafazakar olduğunu ve dairelerini bir aileye kiraya vermek istediklerini de ekler.

Böylece Bora, Açılay ve Deniz, Bora ve Açılay'ın evli olduğunu söyleyerek evi kiralarlar ve aynı gün içerisinde eve yerleşirler. Daireye, metresi Tülay'ı yerleştirmek isteyen Selahattin ise, Bora'nın Tülay ve Selahattin'in arasındaki ilişkiyi keşfetmesiyle, kiracıları daireden çıkarmaktan vazgeçektir. Taşındıkları gün içerisinde, Kocabaş ailesinin Açılay'ı bir televizyon reklamında görmeleri üzerine, Şehmuz Kocabaş yeni kiracıların daireden çıkmasına karar verir. Ancak, Bora'nın şantaj yapması üzerine Selahattin, yeni kiracıları Şehmuz'a karşı savunur ve Şehmuz Kocabaş, kiracılarını daireden çıkarmak istemediğini fakat kontrat da imzalamayacağını söyler.

Deniz ve Rıza arasında ise bir ilişki başlamaktadır.

KARAKTERLER : 

Karakterler-Ana karakterler : Gülse Birsel tarafından canlandırılan Deniz, otuz dört yaşında ve 9 Eylül Üniversitesi, konservatuar bölümü mezunu. Bölüm oyunculuğu yapmak üzere İzmir'den İstanbul'a gelen Deniz, bir rastlantı sayesinde bölüm oyunculuğu yapacağı dizide baş rolü alması üzerine, Kocabaş ailesinin kiralık dairesine taşınıyor.
Beyazıt Öztürk tarafından canlandırılan Rıza, Kocabaş ailesinin baskısıyla Nurhayat'la sözlenmiş ancak ona ilgi duymuyor. Dizinin ilk bölümünde Nurhayat'tan ayrılmaya karar veren Rıza ile Deniz arasında bir ilişki başlıyor.
Öner Erkan tarafından canlandırılan Bora, Deniz'in erkek kardeşi, yarı serseri. Deniz, Açılay ve Emir'le birlikte, Kocabaş ailesinin kiralık evinde yaşıyor.
Nihal Yalçın tarafından canlandırılan Açılay, Deniz'in sette tanıştığı Açılay, aynı zamanda onun yeni ev arkadaşı. Nevrotik ve yarım entellektüel.
Sarp Apak tarafından canlandırılan Emir, Deniz'in erkek kardeşi Bora'nın liseden arkadaşı, popüler oyuncu.
Gönül Ülkü tarafından canlandırılan Afife, Deniz ve Bora'nın anneanneleri. Eski devlet tiyatrosu oyuncularından.
Hasibe Eren tarafından canlandırılan Gülistan, Kocabaş ailesinin evliliği problemli, görgüsüz, sınıf atlama derdinde kızı. Kocası Selahattin, onu Tülay'la aldatıyor.
Olgun Şimşek tarafından canlandırılan Selahattin, Kocabaş ailesinin hayırsız damadı. Gülistan'ı, metresi Tülay ile aldatıyor.
Bartu Küçükçağlayan tarafından canlandırılan Orçun, Gülistan ve Selahattin'in oğlu.
Füsun Demirel tarafından canlandırılan Servet, Kocabaş ailesinin, kendi dünyası, kendi bildikleri ile dünyaya bakan alaturka annesi.
Altan Erkekli tarafından canlandırılan Şehmuz, Kocabaş ailesinin otoriter babası. Deniz, Bora, Açılay ve Emir'in yaşadıkları evin sahibi.
Tuna Orhan tarafından canlandırılan Tufan, Deniz'in başrolde oynadığı filmin yapımcısı, senaristi ve yönetmeni.
Gupse Özay tarafından canlandırılan Nurhayat, Rıza'nın sözlendiği, ayrılıp yine mecburen birlikte olduğu kadın.
Hakan Meriçliler tarafından canlandırılan Çağatay, Deniz'in oynadığı dizideki başrol oyuncusu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder