Sayfalar

2 Şubat 2012 Perşembe

Velikolepnıy Vek (Muhteşem Yüzyıl) Rusya'da Tartışma Yarattı


Osmanlı Tarihini konu alan ve yayınlanmaya başladığı ilk günden beri milyonları ekrana kilitleyen “Muhteşem Yüzyıl” dizisi hafta sonu gösterime girdiği Rusya’da da tartışma yarattı.
Rus Domashniy televizyon kanalı tarafından yayın hakları alınan dizinin şimdiye kadar ilk 4 bölümününü izleyen Rus seyirciler, dizi hakkındaki yorumlarına ve tartışmalarına da başladılar.

Rusçası “Velikolepnıy Vek ” olan “Muhteşem Yüzyıl” dizisini tarihsel açıdan tartışan Rus izleyiciler, diziyi yayınlayan televizyon kanalının dizi ile ilgili sayfasına yorum yağdırdılar

İşte iki karşıt yorum:

Natalya Belyaeva :-Böyle güzel filimler seviyorum. Filime takılı kaldım. Filmin birinci bölümünün yarısının bitiminden sonra ikinci bölümünü izlemek için internete girdim. Çok uzun zamandan beri böyle filmle karşılaşmadım.

Rusia Cooper: -Benim hiç hoşuma gitmedi. Bir sürü tarihsel hatalar var. Filimin yapımcıları Roksalana'nın adını öğrenmek için uğraşmamışlar. Onun adı Alexsandra değil Anastasia! O zamanlar Ukrayna'da kızları böyle adlandırmıyorlardı. Düğün zamanında onun tutsak aldılar, bu nedenle onun herkesin düşündüğü gibi iyi sevgili olmadığını. ve o sultanın dikkatini çekici bir görünümü ve erotik hareket yeteneğiyle değil aklıyla kendine çekti rahip bir ailede büyüdü ve bu nedenle Allah'tan korkan bir Hristiyan’dı, esir düştüğü zaman incili iyi biliyordu ve gayretle Kuran’ı öğrendi. Asıl bu Sultan'ı çok etkiledi İslam’ı kabul etmeden önce onlar yakın değillerdi ve yasal olarak Sultan’ın karısı değildi. Âmâ Türk yaratıcıları bunu anlayabilir mi? Yabancı ve başka dine inanan kadının bu kadar kudretli ve büyük hükümdarı akıl ve saflık ile kalbini çalmasını hayal etmek zor, daha kolay olan ise onun kurnaz yönünü koymak. Umarım Rus kanalı büyük hükümdarın ve Ukraynalı esirin Türk sultanının kalbini çalmasının Ukrayna versiyonunu da yayınlar. Filmi seyretmeyeceğim ve kimseye tavsiye etmiyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder