Sayfalar

12 Mart 2012 Pazartesi

İzleyiciye Pazartesi Müjdesi

Bu TRT 1'e son zamanlarda bir hal oluyor. Kendi adıma söyleyeyim TRT 1 eskiden benim gözümde 'Yedi Numara' haricinde işe yaramayan ne varsa onu yayınlayan, eğer diğer kanallar frekans sorunu yaşıyor ve sadece TRT kanalları ayna gibiyse tercihim olacak bir kanaldı. Ama şu sıralar gerçekten izlenmeye değer dizilerle karşımızda TRT 1. Mavi Kelebekler, Leyla ile Mecnun, Seksenler ve şimdi de Bir Zamanlar Osmanlı-Kıyam. Başrolde Aşk dizisi de fena değil. Gelelim Bir Zamanlar Osmanlı-Kıyam'a. Görsellik muhteşem, oyunculuk şahane, salt harem görüntülerinden sıyrılmış gerçek bir dizi. İzlenmeye değer. özellikle Pazartesi akşamları izlenecek bir şey bulamayanlara iyi bir TRT müjdesi oldu diyebilirim. Bu gece en çok izlenenler arasında ciddi bir yere hakim olacağını düşünüyorum . Şimdiden #birzamanlarosmanli etiketiyle tt olduğu düşünülürse, bu dizi daha çok konuşulacak. 


Konuya gelirsek:Kıyam; III. Ahmet’in tahtta olduğu, Osmanlı’nın Avrupa ile ilişkilerini savaş alanlarından diplomasi alanına kaydırma çabalarının yaşandığı bir dönemde geçmektedir. Her geçiş ve yenilenme dönemi gibi bu dönemde de, kışkırtmalara açık duran statükocularla ve yenilenmenin iyileşme olduğunun farkında olan değişim yanlıları arasında kanlı bir hesaplaşma yaşanmaktadır. Bu kanlı hesaplaşmaya başka devletlerin istihbarat teşkilatları da fiilen katılır.
Hikâyemizin kahramanlarından eski bir solakbaşı olan Murat; karısının ısrarı üzerine silahını bırakmış, kendi küçük ve mutlu dünyasına çekilmiştir. Karısı Goncanigar’ın, Şeyh’in öldürülmesine tanık olması ve Acem’in gönderdiği adamların ‘tanık olduğu için’ Goncanigar’ı katletmesiyle, Murat kendini olayların içinde ve tarafında bulur.
Acem Şahı kendi oğlunu şehzade olarak Osmanlı tahtına geçirmek istemektedir. Bunun için de “düşmanımın düşmanı dostumdur” şiarıyla Kasım ve Canseza’yı görevlendirir…
Canseza’nın Murat’a âşık olması Canseza’yı intikamı ile aşkı arasında bırakır. Babasının intikamı için yolan çıkan Kasım, intikam arzusuna saplanıp kalır ve kendi sonunu hazırlar…
Acem Şahı birçok koldan saldırmaktadır. Bu saldırıların vurucu gücü ise zamanında kimsenin pek de hesaba almadığı bir hamam tellağı olan Patrona Halil’dir.

Konu : TRT resmi web sitesinden alıntıdır.

2 yorum:

  1. bu dızıyı beklıyoruz annemle buyuk bı merakla carsamba olmamasıda ıyı Muhtesem Yuzyılla cakısmaz zaten ptesıye dızımde yoktu:)

    YanıtlaSil
  2. muhteşem yüzyıl ve sonrası diye ayrı bir dizi dönemi mevcut artık..

    YanıtlaSil