Sayfalar

31 Mayıs 2012 Perşembe

Vampirler nöbet değiştiriyor

Haziran 2012 tarihinde yayın hayatına merhaba diyen Bloğum Dergisi'nin ilk sayısında bulunmaktan ben çok keyif aldım. Dergide emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. İşte Bloğum Dergisi'nde yayınlanan yazım.


Vampirler nöbet değiştiriyor

Son yıllarda televizyon ekranlarında hakimiyeti elden bırakmayan vampir furyası tüm hızıyla devam ediyor. Güçlü, kendi içgüdülerinin getirdiği kötü arzulara karşı direnen, insani duygularına sıkı sıkı tutunan, sevgi dolu ve yakışıklı vampirleri hepimiz çok sevdik.  Genç kızların rüyası beyaz atlı vampirler türedi. Bill, Eric, Stefan, Damon, Klaus ve daha nice vampirlerin fanları oluştu.  Dünya televizyonlarında giderek artan vampir sevgisinin etkinliğinin farkında olan Türk yapımcılar 2 yeni vampir dizisi ile ekrandaki yerini almak üzere kollarını sıvadılar bile.  Türk izleyiciler bu yeni dizileri merakla beklerken, yeni sezonuyla hızlı bir dönüş yapacak olan True Blood, 10 Haziran tarihinden itibaren takipçilerini ekrana kilitleyecek. The Vampire Diaries’in 3 . sezonuna sıkı bir bölümle veda etmesinin ardından, ekran nöbetini Stefan, Damon ve Klaus’tan  devralacak olan True Blood’un yakışıklı vampirleri Eric ve Bill’in maceraları tüm hızı ile devam edecek.

5. Sezonda True Blood’a yeni  yüzler katılacak
True Blood’un 5. Sezonunda Russell Edgington karakterinin dönüşü damgasını vuracak. Russell Edgington’un Sevgilisini öldüren, kendisini gümüş dolu bir çimento kalıbına gömen  Eric için 5 sezon yine zorlu geçecek diye düşünüyorum. diğer yandan Christopher Heyerdahl, Law & Order: SVU'nun yıldızı Christopher Meloni, Spartacus'ten tanıdığımız Peter Mensah, Valentina Cervi, Dale Dickey, Lucy Griffiths, Giles Matthey, Carolyn Hennesy, Camilla Luddington ve Jacob Hopkins gibi pek çok isim True Blood’un  5. Sezonuna renk katacak.

Eric’in kardeşi  Nora, baş döndürecek
Lucy Griffiths  tarafından canlandırılacak olan Nora karakteri, True Blood’un  yeni sezonunda yer alacak karakterlerin en önemlisi olacak gibi. Ciddi bir hayran kitlesine sahip olan Eric’in kız kardeşi olan Nora, çok eski tarihlerde yine Eric’in dönüştürücüsü Godric tarafından dönüştürülmüş. Uzun yıllardan beri Eric’i görmeyen Nora’nın Eric ile sevgi nefret ilişkisi olduğu açıklandı. Nora aynı zamanda dizinin 5. Sezonunda  önemli bir yer tutacak olan Vampir Otoritesi’nin yönetimde yer alıyor.
Roman, Eric ve Bill’in kaderini değiştirecek
True Blood’un yeni sezonunda en çok merak edilen karakterlerinin başında, Christopher Meloni'nin tarafından canlandırılacak yaşlı ve güçlü vampir karakteri Roman geliyor.  Roman (Christopher Meloni), (Bill (Stephen Moyer) ve Eric'in (Alexander Skarsgard) kaderleri üzerinde kontrol sahibi yaşlı ve güçlü bir vampir olarak nefes kesecek.

Marcus, True Blood’a transfer oldu
Vampir konulu yapımlar arasında adeta efsane olan Alacakaranlık Serisi’nde, diğer vampirlere kök söktüren Volturiler klanında bütün varlıkların duygularını anlayabilme yeteneğine sahip vampir Marcus’u canlandıran Christopher Heyerdahl’de bu sezon True Blood’da izleyicisi ile buluşacak.  Christopher Heyerdahl, Dieter Braun’u canlandıracak. Dieter Braun, gelişmiş işkence tekniklerine sahip eski ve güçlü bir vampir. Sanıyorum ki True Blood, 5. Sezonunda güçlü vampirlerin hakimiyetinde olacak.
 
Vampirler kan ağlayacak

3 Mayıs tarihinde yayınlanan postere baktığımızda 5. Sezonda vampirleri zor, duygu dolu günlerin bekleyeceğini düşünüyorum. 4. Sezon posterinde keyifle ağzının kenarından sızan kanı yalayan vampirin aksine, bu sezonun posterinde ağlayan vampir  bulunuyor.  Her Vampir dizisinde farklılık ve benzerlik gösteren vampir mitleri  var. True Blood’un diğer dizilerden farklı yanlarından bir tanesi de  vampirlerin ağlayabilmesi ve ağladıklarında gözlerinden yaş yerine kan gelmesi. Anlaşılan o ki True Blood’un 5. Sezonunda vampirlerimiz bol bol kan ağlayacak.

True Blood’u farklı kılan özellikler
Diğer vampir dizileri arasından sıyrılarak, ciddi bir hayran kitlesine sahip olan True Blood’u benzerlerinden ayıran özelliklerini sıralarsak eğer, True Blood sahneleri nedeniyle biraz +18 olma niteliği taşıyor.  Bizim çocukluk yıllarımızda varolan vampir filmlerinden gelen mitlere dayandırılıyor. Malum, vampir mitlerinde cinsellik her zaman ön plandadır. Vampirlerin genelde kurbanları genç ve güzel kadınlar olur ve bu kurbanlar vampir tarafından etki altına alınırlar. True Blood’un diğer bir farklılığı ise karakterlerin çok yakışıklı ya da çok güzel olmamaları. Bu durum, dizinin daha gerçekçi olduğunu düşündürüyor. Karşılarında süper fiziksel özelliklere sahip olmayan karakterleri gören izleyici, diziye kendisini daha yakın hissediyor. Ayrıca True Blood’da vampirlerin toplumda yer edinme çabalarını görüyoruz. Her zaman güçlü görmeye alıştığımız vampirler, True Blood’da zaman zaman insanlar tarafından kullanılıyorlar. Uyuşturucu etkisi gösteren ve bu nedenle maddi anlamda değer taşıyan vampir kanı, insanlar arasında ticaret amaçlı kullanılıyor. Kanları nedeniyle öldürülen vampirleri dizide sık sık görüyoruz.  True Blood vampirlerinin zaafları da bulunmakta. Gümüş bir bileklikle bile durdurulması mümkün olan vampirler, sıradan insanların işkencelerine bile maruz kalabiliyorlar.
10 Haziran Pazar akşamı  12 bölümlük yeni bir sezonla ekrana dönecek olan True Blood, bu sezonda  heyecanlı sahneleri ve efektleriyle takipçilerinden tam not alacak. 

3 yorum:

 1. Tebrik etmeliyim, böyle bir projede yer almışsınız.
  Ben hiç bilmiyorum bu True Blood dizisini. Ama Cnbc-e olsaydı kesin bilirdim. (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim benim içinde çok güzel bir deneyim oldu. True Blood ilginç yapısıyla farklı bir vampir dizisi :)

   Sil
 2. Hello colleagues, how is the whole thing, and what you desire to say about this
  article, in my view its actually amazing in favor of me.
  My page: free online casino gameshttp://

  YanıtlaSil