Sayfalar

24 Kasım 2012 Cumartesi

Dallas'ın J.R.'ı hayatını kaybetti!


80'li yıllarda renkli cama yansıyan en kötü adam  J.R. Ewing'i canlandıran Amerikalı aktör Larry Hagman, 81 yaşında hayata veda etti. Efsane dizi Dallas'ın yine efsaneleşmiş karakteri  J.R. Ewing'i canlandıran Amerikalı aktör Larry Hagman'ın ölümü, dizi dünyasını üzdü. Kanser nedeniyle oluşan komplikasyonlara yenik düşen ve Dallas'ta bulunan Medical City Hospital’da yaşamını yitirdiği belirtilen ünlü oyuncu, hem siroz hem de karaciğer kanseriydi.  Larry Hagman son olarak geçtiğimiz yaz döneminde kablolu televizyon kanalı TNT'de ekranlara gelmeye başlayan ve ikinci sezon onayını da alan Dallas'ın yeni versiyonunda rol alıyordu. Ölümünün ardından dizinin senaryosunda veya oyuncu kadrosunda nasıl bir değişiklik yapılacağı şimdilik belirsiz.

Larry Hagman kimdir?
Oyunculuk kariyerinde ilk olarak 1960 yılında Barbara Eden ile birlikte rol aldığı NBC sitcomu I Dream of Jeannie'deki Tony Nelson karakteri ile ünlenen Hagman, kuşkusuz en büyük çıkışını ve ününü Dallas'a borçluydu. 1978-1991 yılları arasında 360 bölüm boyunca ekranlara gelen, Guiness Rekorlar kitabında en çok izlenen televizyon programları arasında yer alan ve Who shot J.R. bölümü ile 83 milyon izleyiciyi ekran başına toplayan Dallas'ta canlandırmış olduğu J.R. Ewing karakteri, televizyon tarihinin en kötü karakterleri arasında anılmaya devam etmektedir.

J.R. Ewing rolüyle 1980 ve 1981 senelerinde iki Emmy adaylığı, dizinin devam ettiği sürece dört Altın Küre adaylığı da kazanan Larry Hagman, Dallas'ın 1991 senesinde sona ermesinin ardından televizyon ekranlarında ve beyaz perdede görünmeye devam etti. İlk olarak 1998 yapımı Primary Colours isimli filmde rol alan aktör ayrıca Orleans (Luther Charbonnet), Nip/Tuck (Burt Landau), Desperate Housewives (Frank Kaminsky) gibi televizyon serilerinde yinelenen rollerle izleyicilerle yeniden buluştu. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder